Slider

پوکه معدنی نوعی سنگ است که از دهانه آتشفشان های فعال و نیمه فعال خارج می شود. گاز خارج شده پس از خروج و بالا آمدن بر روی سطح زمین سرد شده و به پوکه معدنی تبدیل خواهد شد. از پوکه معدنی برای عمران و شهر سازی استفاده می کنند که پوکه معدنی انواع مختلفی دارد که هرکدام برای کار خاصی مناسب هستند. در ادامه شما را با  انواع پوکه معدنی آشنا می کنیم.

 

انواع مختلف پوکه معدنی

همانطور که اشاره کردیم پوکه معدنی انواع متنوعی دارد که هر کدام خصوصیت و کارایی خود را دارند. در ادامه به معرفی انواع پوکه معدنی می پردازیم. انواع پوکه معدنی عبارت است از:

  1. پوکه معدنی پودری یا ماسه ای
  2. پوکه معدنی عدسی
  3. پوکه معدنی نخودی
  4. پوکه معدنی بادامی
  5. پوکه معدنی فندقی

پوکه پودری یا ماسه ای

به پوکه های که کوچکترین سایز را دارند پوکه ماسه ای می گویند. سایز پوکه های ماسه ای معمولاً بین 0 تا 3 میلی‌متر و وزن آن بین 800 تا 900 کیلوگرم است. از این نوع پوکه برای تیغه های دیواری و بلوک های سقفی استفاده می شود.

 پوکه عدسی

پوکه عدسی یکی از انواع پوکه معدنی است که اندازه آن معمولاً بین 5 تا 12 میلی‌متر است. هرچه اندازه پوکه کوچک‌تر باشد کیفیت آن بیشتر است و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد پوکه عدسی در کف پوش ساختمان است. ولی در گاهی اوقات در بلوک سازی نیز استفاده می شود. همانطور که می دانید پوکه معدنی تحت فشار و گرمای زیادی تولید می شود به همین دلیل مقاومت بالایی دارد. این امر باعث شده است که با به کارگیری پوکه عدسی در ساخت و ساز مقاومت ساختمان بالا افزایش پیدا کند. پوکه عدسی با نام های دیگری همچون: پوکه بلوک سازی، پومیس عدسی، پوکه بلوک زنی و… معروف است.

پوکه نخودی

به پوکه های معدنی که با سایزها 5 تا 16 میلی متر به بازار ارائه می شوند، پوکه نخودی می گویند. از پوکه نخودی برای اتصال طبقات به دیگر استفاده می شود. مزیت اصلی پوکه نخودی به دیگر مصالح استحکام بالای آن است که می تواند وزن بین طبقات را کنترل کند در حالی که خودش وزنی ندارد.

پوکه بادامی

یکی دیگر از انواع پوکه معدنی پوکه بادامی است که اندازه آن بین 20 تا 30 میلیمتر است، هرچه وزن پوکه کمتر باشد کیفیت آن بیشتر است. کاربرد اصلی پوکه بادامی درساخت شیب پشت بام و کف طبقات است. پوکه بادامی با نام های دیگری مانند: پوکه سقف، پوکه سقف زنی، پومیس بادامی وغیره شناخته شده است.

پرکاربردترین نوع پوکه نوع بادامی است که برای شیب‌دار کردن سقف و کف طبقات از آن استفاده می کنند. پوکه بادامی عایق بسیار مناسبی برای سرما و صوت است، به همین دلیل مورد استقبال همگان واقع‌ شده است.

 

پوکه قلوه ای

پوکه های در سایزهای 30میلی متر به بالا در این دسته قرار می گیرند . از موارد مصرف آن می توان در سنگ پاها و سنگ های آکواریومی اشاره کرد .

اینستاگرام
دریبلر
تلگرام